Arabul „védett” – Az iszlám területén élő valamely „könyves nép” (zsidó, keresztény stb.) tagja, aki nem akart „visszatérni” az iszlámra, ún. „védett státuszba” [dzimma] került. Ez sajátos kötelességekkel és kiváltságokkal járt.
A klasszikus vallásjog szerint a zsidó és keresztény dzimmík szabadon gyakorolhatják vallásukat, de új templomot, zsinagógát nem építhetnek, ünnepeik nem lehetnek nyilvánosak, nem idézhetnek nyilvános helyen a Bibliából. Mekka és Medina környékén nem tartózkodhatnak három napnál tovább, a mekkai szentélybe nem léphetnek be. Joguk van áttérni az iszlámra, de ők nem téríthetnek muszlimokat. Kötelező megkülönböztető ruházatot [zunnár] viselniük. Nyilvánosan nem fogyaszthatnak vagy árulhatnak alkoholt és disznóhúst. Jogi és gazdasági autonómiát élveznek, de nem tölthetnek be vallási és bizonyos közszolgálati funkciókat, nem lehetnek katonák, nem tanúskodhatnak muszlimok közötti perben, nem felügyelhetnek muszlim gyermekekre, nem tarthatnak muszlim rabszolgát. Dzimmí nő hozzámehet muszlim férfihoz, de dzimmí férfi nem vehet feleségül muszlim nőt. A nagykorú dzimmí férfiaknak egyéni elbírálás szerinti fejadót [dzsizja] és földadót [harádzs] kell fizetniük.
Az Oszmán Birodalomban ezt váltotta fel az ún. millet rendszer, amely a vallási kisebbségeket nemzeti kisebbségként kezelte. Ez egyfelől nagyobb autonómiát adott, de a rendszer eltörlése után az 1924-ben „laicizált” Törökországban a keresztény örmények és a szunnita kurdok egyaránt a török nacionalizmus céltáblájává váltak. Bár a nyugaton élő muszlimok hangsúlyozzák, hogy a dzimmík vallásszabadsága garantált, a gyakorlat országonként és koronként más volt. A békés együttéléstől és a befolyásos státuszok elnyerésétől a másodrangú állampolgárságon át a megalázó diszkriminációig mindenre volt példa. A gyarmatosítás alatt virágoztak, a nemzetállamok megszületésétől kezdve gazdasági, politikai és vallási okokból rosszabb lett a helyzetük. Végső pozitív változást csak a 19-20. századi nemzetállamok megszületése, és liberális demokrácia elterjedése hozott.